2022. 02. 15.

Az Álmok Álmodói 20 – Világraszóló magyarok, világformáló találmányok című kiállítással ünnepli a Millenáris a tudományos mérföldkövekhez kapcsolódó magyar hozzájárulásokat. A 2022. február 15-én megnyíló látványos, interaktív tárlat közel 6000 m²-nyi területen vezet majd keresztül a tudomány izgalmas útvesztőjén és közel 600 magyar géniusz találmányát mutatja be.

A tárlat 7 tudományterületet dolgoz fel, ezek a mobilitás, az orvoslás, az ipar, az agrárium, az infokommunikáció, a tér tudománya és a hely szelleme. A kiállítás legfőbb célja a tudomány világának népszerűsítése és a fiatalok inspirálása közérthető, látványos, szórakoztató formában. A tárlat 1,53 km hosszú útvonalán folyamatosan váltják egymást az interaktív elemek: sétálhatunk egy óriási agyban, ahol játékosan ismerkedhetünk meg az idegrendszer működésével, repülőgépbe szállhatunk, ahol a felhők között tanulmányozhatjuk a legjelentősebb hazai repülőmérnökök történetét, a Marson kalandozhatunk VR-szemüvegben, vagy éppen a Hold felszínéről csodálhatjuk meg a Földet, ami egy izgalmas dómvetítést rejt magában.

A magyar tudósok és feltalálók előtt tisztelgő tárlaton 200 kiállítási tárgyat, 2500 fényképet és 6,5 órányi vetített tartalmat tekinthet meg a látogató, amik minden eddiginél közelebb juttatnak azokhoz, akik az univerzum rejtelmeibe férkőztek.

 

A földszinti Tudós portrék ledfalnál 61 matematikus rövid életrajza és munkássága olvasható.
A kiállítás folyamatosan bővülő, frissülő Tudástár-ában is sok matematikus szerepel.

 

 

 

 

A Tér tudománya szekció

Három magyar Abel-díjas matematikussal – Lax Péter (2005), Szemerédi Endre (2012) és Lovász László (2021) – készült interjú nézhető meg.

           

 

 

 

 

 

 

 

Kiemelkedő matematikai eredmények és Magyar matematikusokról elnevezett matematikai tételek egy egész falat megtöltenek a foglalkoztató térben.

 

 

 

 

 

 

 

Mit mutat meg a tér tudománya?

 

 

 

 

 

 

 

A bevezető ismereteket elolvasva besátálhatunk a Görbült térbe.

Az 1.helyszín a párhuzamos egyenesek újraértelmezésének vizuális világába, a Bolyai-geometriába vezeti a látogatót.
A 2. tér egy tükörhengeres anamorf installációval érzékelteti Bolyai János geometriai világát. 
A 3. térben egy demonstrációs asztal segít a gravitációs hullámok keletkezésének megértésében. Az újnak számító Bolyai-geometria matematikai alapot adott a fizikában az általános relativitáselméletnek.
A 4. tér - Testek és Formák – nevezetes magyar vonatkozású testeket mutat be: a Rubik-kocka, a Gömböc, a Császár-féle test, a Szilassi-poliéder és Fejes Tóth László vizsgálatai a diszkrét geometriában.

 

A Játékelmélet és hasznosítása tablón Neumann János, Kőnig Dénes, Kalmár Lászó és Harsányi János munkássága ismerhető meg. 

A földszinten Barabási Albert-László : Ízhálózat című gráfja, s az ebből készült 3 dimenziós nyomtatott szobor szemlélteti az Ízek és molekulák hálózatait, hisz ételeinkben 27.000 molekula fedezhető fel. melyek leggyakoribbjait ábrázolták itt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

forrás: https://millenaris.hu/hu/programok/312/februar-15-en-nyilik-meg-az-almok-almodoi-20-a-millenarison