2022. 11. 11.

 

 

2022 november 10.-én a Babeș–Bolyai Tudományegyetem főépületének  Aula Magna termében rendezett, Doctor Honoris Causa cím átadó ünnepségének keretében dr. Lovász László akadémikust, egyetemi tanárt, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusát és a budapesti Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet tagját a Babeș–Bolyai Tudományegyetem tiszteletbeli doktorává (Doctor Honoris Causa) avatták.

Adrian Petruşel, kutatásért, fejlesztésért és innovációért felelős rektorhelyettes köszönetet mondott a többszörösen díjazott, kiváló matematikusnak, hogy részesévé vált a BBTE akadémiai közösségének.

Laudációt mondott: dr. Kristály Sándor egyetemi tanár.

A díjátadás napján 18:00 órától a BBTE Aula Magna termében egy izgalmas tudománynépszerűsítő előadást tartott Lovász László a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából Zénón paradoxonjaitól a kvantumfizikáig címmel.

Diszkrét vagy folytonos?
Az a kérdés, hogy világunk diszkrét vagy folytonos-e, kiemelkedően fontos volt, de megválaszolatlan maradt. Matematikai szempontból a diszkrét modellek igen eltérően viselkednek a folytonosaktól. A folytonosság elmélete, az analízis, a 18. századtól kezdve hatalmas sikereket hozott a fizika és más tudományok megalapozásában. A diszkrét matematika később fejlődött ki, nem kis részben az informatika igényei miatt. De ez a két világ nincsen olyan messze egymástól, mint gondolnánk. Számításokban a folytonos struktúrákat végessel közelítjük. Talán meglepőbb módon, nagyon nagy véges struktúrákat folytonosakkal tudjuk közelíteni, ezáltal gyakran jobban kezelhető modellekhez jutva. A két megközelítés egymást termékenyíti meg.

 

Az egyetem Matematika és Informatika Karának, matematika és informatika szekciója által javasolt Korábbi Doctor és Professor Honoris Causa címmel kitüntetettek.

 

Gratulálunk a kinevezéshez!

 

forrás: cs.ubbcluj.ro , szabadsag.ro

All