2022. 11. 07.

 

Fulbright-program posztgraduális oktatási, kutatói ösztöndíj-, illetve csereprogram, amelyet 1946-ban alapított J. William Fulbright amerikai szenátor az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztériumának, partnerállamok kormányainak, és a privát szektor támogatásával. A program alapvető célja, hogy elősegítse az országok közötti kölcsönös megértést, valamint lehetőséget nyújtson tudományos kutatói munkára, szakmai gondolatcserére.

1948-ban utaztak az első ösztöndíjasok az Egyesült Államokból háborús újjáépítési alapok támogatásával. A Fulbright a világ egyik legrangosabb ösztöndíja, jelenleg 155 országban működik. Tudományos programokat tekintve legtöbben a Fulbright ösztöndíjasai közül részesültek Nobel-díjban.

A hagyományos Fulbright-ösztöndíjakra posztgraduális hallgatók, oktatók és tudományos szakterületen kutatók pályázhatnak bármely tudományterületen, és művészeti ágban. A csereprogram kétoldali államközi egyezmények alapján, autonóm módon működik, a világ 51 pontján működő Fulbright Bizottságok, az egyes országok amerikai nagykövetségeinek, és egyéb szervezetek támogatásával.

Történetének 67 éve alatt több, mint 310 000-en részesültek Fulbright-ösztöndíjban, ebből 125 000 amerikai állampolgár, és 185 000-en más országokból. 
Magyarország 1978-ban kapcsolódott a programhoz, azóta közel 900 magyar állampolgár kapott Fulbright-ösztöndíjat.

A magyarországi Fulbright Bizottság 1992 januárjában jött létre, miután Magyarország és az Egyesült Államok kormánya kétoldalú megállapodást írt alá.

A 2022-2023-as tanév Fulbright ösztöndíjaira is pályázhattak magyar állampolgárságú, kiemelkedő oktatói/kutatói szakmai tevékenységgel rendelkező kutatók.

Alapfeltétel a pályázott témában 2022. december 1-ig megszerzett PhD/DLA oklevél és az amerikai akkreditált intézmény meghívólevele volt. Az ösztöndíj időtartama 3-5 hónap. 

Intézetünk tudományos munkatársát, Somlai Gábort 2023. februárjától májusig a The Graduate Center, The City University of New York intézet fogadja. 

A pályázat témája: Fuglede sejtése a parkettázás geometriai fogalmát köti össze azzal, hogy egy csoport adott részhalmazán az exponenciális függvények megszorításaiból kiválasztható-e ortogonális bázis, ami a kiindulási pontja a Fourier analízisnek. Az eredeti sejtés azt fogalmazza meg, hogy lokálisan kompakt csoportokon a két fogalom egybeesik. Kezdetben az n dimenziós Euklideszi téren vizsgálták, amíg Tao a sejtést meg nem cáfolta véges Abel csoportok segítségével.  Az 1 és 2 dimenziós eset kivételével a sejtés hamis, ezekre viszont nem ismert. Dutkay és Lai eredménye, a ciklikus és a folytonos eset vizsgálatának feltárása. 
A Fulbright pályázat projektjének célja Fuglede sejtésének további kutatása, illetve annak összekapcsolása a Gabor bázisok fogalmával, ami alkalmazott matematikai kutatásokban is gyakran használt fogalom.

 Gratulálunk és sikeres kutatómunkát kívánunk!

 Forrás: Spectral theory and translational tilings

 

 

 

All