
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kezelésében 2020. november 20-án meghirdetett Élvonal - Kutatási Kiválósági Program keretében 8 kutatócsoport-vezető nyert el egyenként 200 és 300 millió forint közötti, összességében mintegy 2,23 milliárd forintnyi támogatást. A kutatási támogatás lehetőséget teremt arra, hogy a pályázó a következő öt évben olyan világszínvonalú eredményeket ígérő kutatási projektet valósítson meg Magyarországon, amely hozzásegíti az Európai Kutatási Tanács (ERC) által meghirdetésre kerülő kutatás-támogatási programokban való sikeres részvételhez.
A pályázati kiírás kiválasztási kritériuma – az előző évi pályázathoz hasonlóan – a vezető kutató korábbi sikeres nemzetközi megmérettetése volt. "A pályázóknak vagy a közelmúltban zárult ERC vagy hasonlóan nagy nemzetközi kutatási projekttel kellett rendelkezniük, vagy olyan elbírált, második értékelési körbe jutott ERC pályázattal, amit a zsűri támogatott ugyan, de forráshiány miatt nem valósulhatott meg. (Utóbbi a modern tudományfinanszírozás egyik fő rákfenéje: jóval több, szinte ugyanúgy kiváló kutatót és ötletet termelünk ki, mint amennyi pénzt aztán ténylegesen be is fektetünk azok megvalósításába és finanszírozásába.) Az Élvonal számukra kínált alternatív lehetőséget, öt éves, maximum háromszázmillió forintos támogatással." (Molnár László)
A programra 11 érvényes pályázatot nyújtottak be több mint 3 milliárd forint támogatási igénnyel. A pályázatok 64%-a (7 db) az élettelen természettudományok, 18%-a (2 db) az orvosi és biológiai tudományok területéről érkezett, 1-1 pályázatot nyújtottak be a bölcsészettudományok, illetve az ökológia területéről.
A támogatói döntés az NKFI Hivatal által felkért értékelő testület bírálata, valamint a pályázók személyes projekt bemutató prezentációi alapján született meg. Az értékelő testület megvizsgálta a benyújtott pályázatokat a pályázati kiírás kiválasztási kritériumainak való megfelelőség szempontjából, és mind a 11 pályázatot benyújtóját felkérte, hogy személyes meghallgatáson prezentálják projektjavaslatukat. Az értékelő testület a prezentációkat követően rangsorolta a pályázatokat, és 8 pályázat támogatására tett javaslatot a tudománypolitika koordinációjáért felelős miniszter számára.
Ennek alapján az innovációért felelős helyettes államtitkár 8 kiemelkedő kutatói pályázat támogatásáról döntött összesen 2,23 milliárd forint támogatási összeggel, melyek közül hármat intézetünk kutatói nyertek :
Abért Miklós: Csoportok és gráfkonvergencia
Csóka Endre: Véletlen gráfok és lokális algoritmusok
Gerencsér Balázs: Kifinomult véletlen bolyongások és kifinomult új összeköttetések című projektjeikkel.
Gratulálunk és sikeres munkát kívánunk!
Forrás: nkfih.gov.hu