2018. 09. 25. 14:00 - 2018. 09. 25. 15:30
MTA Rényi Intézet, nagyterem
-
-
Esemény típusa: szeminárium
Szervezés: Intézeti
-
Számelmélet szeminárium

Leírás

Green és Lindqvist igazolták, hogy a pozitív egész számok tetszőleges 2-színezése esetén végtelen sok monokromatikus megoldása van az $x+y=z^2$ egyenletnek, sőt, már az $[n,cn^8]$ alakú intervallumokon belül is található ilyen megoldás (ahol $c$ egy explicit módon megadható, de hatalmas konstans).

Erre az eredményre adunk egy másik bizonyítást, ami már az $[n,cn^4]$ intervallumon belül is garantálja monokromatikus megoldás létezését, itt a 4-es kitevő már éles (és pl. $c=10^4$ választható).

Általánosabban,  belátjuk, hogy tetszőleges egész együtthatós, pozitív főegyütthatójú p polinom mellett az $x+y=p(z)$ egyenletnek a pozitív egészek bármely 2-színezése esetén végtelen sok monokromatikus megoldása létezik, amennyiben p nem csak páratlan értékeket vesz fel. Utóbbi esetben, vagyis ha $p(1)p(2)$ páratlan, akkor a számokat például a paritásuk szerint színezve nem jön létre monokromatikus megoldás, megadjuk az összes további ilyen színezést is. Amikor $p(1)p(2)$ páros, akkor az $\{1, 2, ..., n\}$ halmazon belüli megoldások számára az $n^{2/d^3-o(1)}$ alsó becslést adjuk, ahol $d$ a $p$ polinom fokszámát jelöli. Másrészről, van olyan 2-színezés, amikor a megoldásszám csak $O(n^{2/d^2})$.

Megjegyezzük, hogy 3-színezés esetén,  ha $p$ legalább másodfokú, akkor már nem feltétlenül jön létre monokromatikus megoldás,  amint azt Green és Lindqvist konstrukciója (illetve ennek általánosítása) mutatja.

Közös munka Hong Liuval és Sándor Csabával.