MEGHÍVÓ

2002. szeptember 23-án, hétfőn, a Nagyteremben 14 órakor kezdődő Összintézeti Szemináriumunk programja:

SZAMUELY TAMÁS (Rényi Intézet)

Az idei Fields-érmesek munkássága

című előadása.

A Nemzetközi Matematikai Kongresszus Fields-érmeit 2002-ben Laurent Lafforgue (IHES, Bures-sur-Yvette) és Vladimir Voevodsky (IAS, Princeton) kapták.

Lafforgue a magas elismerést a GL_{n}-re vonatkozó Langlands-sejtés geometriai esetének megoldásáért kapta, míg Voevodsky egy új ún. motivikus kohomológiaelmélet kidolgozásáért, amely igen szerencsésen ötvözi az algebrai topológia és geometria technikáit, és számos fontos alkalmazása van.

Természetesen egyetlen előadás nem vállalkozhat arra, hogy két ilyen nagyszabású munkát részletesen ismertessen. Mégis megkísérlek a szélesebb szakmai közönség számára bemutatni néhányat a legfontosabb eredmények közül, és történeti motivációk segítségével rávilágítani azok jelentőségére. Bár szigorúan véve egyik munka sem használ számelméleti eszközöket, a motivációt elsősorban mégis számelméleti problémák szolgáltatják.

MINDEN ÉRDEKLŐDŐT SZERETETTEL VÁRUNK!

2002. szeptember 23-án, hétfőn, a Nagyteremben 14 órakor kezdődő Összintézeti Szemináriumunk programja:

SZAMUELY TAMÁS (Rényi Intézet)

Az idei Fields-érmesek munkássága

című előadása.

A Nemzetközi Matematikai Kongresszus Fields-érmeit 2002-ben Laurent Lafforgue (IHES, Bures-sur-Yvette) és Vladimir Voevodsky (IAS, Princeton) kapták.

Lafforgue a magas elismerést a GL_{n}-re vonatkozó Langlands-sejtés geometriai esetének megoldásáért kapta, míg Voevodsky egy új ún. motivikus kohomológiaelmélet kidolgozásáért, amely igen szerencsésen ötvözi az algebrai topológia és geometria technikáit, és számos fontos alkalmazása van.

Természetesen egyetlen előadás nem vállalkozhat arra, hogy két ilyen nagyszabású munkát részletesen ismertessen. Mégis megkísérlek a szélesebb szakmai közönség számára bemutatni néhányat a legfontosabb eredmények közül, és történeti motivációk segítségével rávilágítani azok jelentőségére. Bár szigorúan véve egyik munka sem használ számelméleti eszközöket, a motivációt elsősorban mégis számelméleti problémák szolgáltatják.

MINDEN ÉRDEKLŐDŐT SZERETETTEL VÁRUNK!