MEGHÍVÓ

2001. március 5–n, hétfőn, a Nagyteremben 14 órakor kezdődő Összintézeti Szemináriumunk programja:

A Rényi díj átadása Domokos Mátyásnak, majd ezt követően

MÁRKI LÁSZLÓ

FÉLIG ABEL KATEGÓRIÁK

című előadása.

Egy 1950-ben megjelent alapvető dolgozatban S. MacLane azt tűzte ki célul, hogy felépítse a csoportok kategorikus elméletét, és ezt a “szimmetrikusabb” kommutatív eset tárgyalásával kezdte meg. Ebből nőtt aztán ki az Abelkategóriák elmélete, amely a 60-as évek közepére majdnem teljesen kialakult. Abel-kategóriát alkotnak az Abel-csoportok, de az összes csoport kategóriája már nem Abel-féle. Idővel világossá vált, hogy a kommutatív esetre való szorítkozás nem csupán egyszerűsítő, technikai feltevés. Számosan (köztük igen neves szerzők) próbálkoztak azután a csoportelmélet bizonyos részeinek (izomorfiatételek, kommutátorelmélet, nem-kommutatív homologikus algebra, radikálelmélet, szemidirekt szorzatok) kategorikus tárgyalásával, de mindez egyedi alapon történt. A félig-Abel kategóriák, amelyeket egy G. Janelidzével és W. Tholennal közös dolgozatban vezettünk be, alkalmasak mindezen elméletek tárgyalására, és ezzel a MacLane kereste elméletet szolgáltatják.

Az előadás első része a kategóriaelmélet néhány elemét vezeti be.

MINDEN ÉRDEKLŐDŐT SZERETETTEL VÁRUNK!

2001. március 5–n, hétfőn, a Nagyteremben 14 órakor kezdődő Összintézeti Szemináriumunk programja:

A Rényi díj átadása Domokos Mátyásnak, majd ezt követően

MÁRKI LÁSZLÓ

FÉLIG ABEL KATEGÓRIÁK

című előadása.

Egy 1950-ben megjelent alapvető dolgozatban S. MacLane azt tűzte ki célul, hogy felépítse a csoportok kategorikus elméletét, és ezt a “szimmetrikusabb” kommutatív eset tárgyalásával kezdte meg. Ebből nőtt aztán ki az Abelkategóriák elmélete, amely a 60-as évek közepére majdnem teljesen kialakult. Abel-kategóriát alkotnak az Abel-csoportok, de az összes csoport kategóriája már nem Abel-féle. Idővel világossá vált, hogy a kommutatív esetre való szorítkozás nem csupán egyszerűsítő, technikai feltevés. Számosan (köztük igen neves szerzők) próbálkoztak azután a csoportelmélet bizonyos részeinek (izomorfiatételek, kommutátorelmélet, nem-kommutatív homologikus algebra, radikálelmélet, szemidirekt szorzatok) kategorikus tárgyalásával, de mindez egyedi alapon történt. A félig-Abel kategóriák, amelyeket egy G. Janelidzével és W. Tholennal közös dolgozatban vezettünk be, alkalmasak mindezen elméletek tárgyalására, és ezzel a MacLane kereste elméletet szolgáltatják.

Az előadás első része a kategóriaelmélet néhány elemét vezeti be.

MINDEN ÉRDEKLŐDŐT SZERETETTEL VÁRUNK!