Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet

HUN-REN logo

Hír

COVID-19 kutatásaink

2020.04.27. 13:00 | Admin

Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet (Rényi) is több szálon kapcsolódik a járvánnyal kapcsolatos kutatásokhoz, amelyeknek egy részét a Hálózatok dinamikája és struktúrája ERC szinergia pályázat (Dynamics and Structure of Networks ERC Synergy) pályázat fog össze, amelyet Lovász László (Rényi Intézet), Barabási Albert-László (CEU) és Jaroslav Nesetril (Prága) vezetnek. Az egyik irány a vírusterjedési dinamikák megértése matematikai modellek alkalmazásával a járványelőrejelzés lehetőségeinek feltárása céljával. Szoros az együttműködés a Szegedi Tudományegyetem matematikai kutatócsoportjának tagjaival is. Az együttműködésben más-más matematikai modellezési megközelítésre épülő kutatások tapasztalatai vethetők össze. Az előrejelző modellek járványügyi alkalmazását illetően fontos kérdés, hogy kiaknázható-e a módszerek közötti szinergia.

Az együttműködés keretein belül hasznosulnak a Rényi egy korábbi kutatásának, a mesterséges intelligencia alapú Virtuális Orvosi Kutatószoba prototípus fejlesztésnek az eredményei is. Az orvosszakmai és betegéletút-adatok biztonságos kezelési protokollja nagyon hasznos támogatást nyújthat a betegellátó rendszer különböző területein fellelhető adatok összegyűjtésében és egységes kezelésében, amelyre a koronavírus-járvány terjedésének modellezéséhez szükség van.

Intézetünk Mesterséges Intelligencia csoportja által korábban kifejlesztett fényképkészítő és -feltöltő alkalmazás tette lehetővé a Semmelweis Egyetem Teledermatológia távbőrgyógyászati alkalmazásának rendkívül gyors kifejlesztését. A szigorú adatvédelmi előírásoknak való megfeleltetést követően egy gyors átalakítással lehetővé vált, hogy a koronavírus-járvány idején ez az alkalmazás biztonságos segítséget nyújtson a bőrgyógyászati betegek ellátásában.

A Rényi egy másik kutatási iránya a pooling vírustesztek elméleti és gyakorlati hatékonyságának vizsgálata, mely projektben a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK)  is közreműködik.

Az intézet a koronavírussal kapcsolatos tájékoztatásból is kiveszi a részét. Weboldalunkon online előadások nézhetőek a témáról:

Péter Simon (ELTE TTK): Epidemic propagation on networks